"/>

Ana SayfaHACAMAT İLE DETOX
Detox; Latince Detoxikation (zehir atımı) kavramının günümüzde kullanılan kısaltması. Eski çağlardan beri çeşitli şekillerde uygulanana gelmiş doğal tedavi yöntemi olarak günümüzde de yer almıştır. Yediğimiz, içtiğimiz besinlerden soluduğumuz havadan bir şekilde vücudumuza giren ve bedenimizin doğal seyri ile kurtulamadığı zararlı atıkların dışarı atılması için uygulanan bir yöntemdir. Vücudumuzu toksinlerden arındırma da denilebilir. Hastalık oluşturacak ve organlarımızı olumsuz etkileyecek zararlı atıklardan kurtulmamızı sağlayan bu yöntem, aynı zamanda vücudun dinlenmesini, bedenimizdeki sistemlerin doğru ve düzenli çalışmasını ve sağlığına tekrar kavuşmasını da sağlamaktadır. Yapılan doğal temizlik bağışıklık sistemini destekleyerek daha güçlü bir bünyeye sahip olmamızı sağlar.

Toksinler vücudumuzun metabolize edemediği, vücutta kalmaları halinde sisteme zarar veren ve bazen vücudun kendisinden uzaklaştırmak konusunda da zorlandığı maddelerdir. Toksinlerin bir kısmı vücudun işleyişi sırasında oluşur, bir kısmı ise dışarıdan vücuda alınır. Karaciğer, bağırsaklar, böbrek ve deri başta olmak üzere pek çok organ, toksinlerin uzaklaştırılması işleminde görev alır.

Vücut, organ ya da hücre, metabolize edemediği bu toksik maddeleri kendisinden uzaklaştırmayı başaramazsa ne olur? Uzun bir süre kalıcı bir değişim olmaz ama ufak tefek zorlanma belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Eğer gerekli tedbir alınmaz ve vücut ya da hücre-organ bu belirtilerle yaşamaya devam edecek olursa, bir süre sonra hastalıklar oluşmaya başlar.
Detox’un ana hedefi; vücutta birikmiş ve mevcut sistem tarafından normal çalışma ile vücuttan uzaklaştırılamamış toksik türü zararlıları bedenimizden dışarı atabilmektir. Çünkü bu atıklar vücudumuzun yaratılışa uygun, doğru ve düzenli çalışması karşısında bir engel oluştururlar. Bu toksik ve toksinlerin vücuttan temizlenme oranı ne kadar yüksek olursa vücudun tüm sistemlerinin rahat bir şekilde çalışması o kadar mümkün olur. Geçmişten bu güne detox için çok çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Çoğu beslenmeye getirilen bir takım kısıtlamalarla birlikte alınan bir takım sıvılardan ve bu gıda rejimine eklenen eksersiz programlarından oluşan bu yöntemlerden bazıları gerçekten etkili ama bir o kadarda zahmetlidir.  Uzman yardımı almadan kendi başınıza uyguladığınız böyle bir detox, vücudun ihtiyacı olan hayati besinleri kısıtlamak manasına geleceğinden bir takım sakıncalarıda içerirler. Bu yüzden mutlaka bir diyetisyenuzman kontrolü ve yönlendirmesi tavsiye edilir.
Hacamat ise bu işi kısa yoldan çözmenin en iyi yollarından biridir. Temel esprisi vücuttaki kılcal damarlarda birikmiş toksik ve diğer zararlı maddeleri vakum yöntemi ile vücudun dışına almak olan bu uygulama, detoxta sonuca çabuk ve kolay ulaşmanızı sağlar. Uzman bir haccam tarafından uygulanan “hacamat”  ile birkaç seansta vücudu baştan ayağa kadar taranması ile büyük ölçüde zararlı atıklardan temizlemek mümkün.
Daha ilk seansta olumlu etkilerini bizzat hissedeceğiniz bu uygulama ile halsizlik, yorgunluk, uyku düzenindeki bozukluklar, konsantrasyon zorluklarının düzeldiğine dinçlik ve zindeliğin geldiğine şahit olacaksınız. Faydaları sayılamayacak kadar çok olan hacamat uygulamalarının, sonucu kısa zamanda görülmesi ve diğer yöntemler kadar uğraştırıcı ve zahmetli olmaması tercih sebeplerinden sadece biridir.
-Akciğer tarafından yeterince temizlenemeyen kan zamanla daha koyu hal alır, kılcal damarları tıkamaya neden olur. Hacamatla bu toksik maddeler arındırılarak organlar daha düzenli çalışmaya başlar.
-Vücuda canlılık ve enerji verdiğinden dolayı cilt ve vücut daha genç görünür.
-Değişik nedenlerden dolayı vücudun belli noktalarında biriken toksinler dışarı alındığında vücudun bio elektrik enerjisi ve aurası yoğunlaşır. Buda daha az uyku ve daha dinç yaşam demektir.
-Yüksek kan basıncını düşürücü ve dolaşımı düzenleyici etkisi vardır. Deri üzerinde atıl durumda ki kan ve damarları çevresindeki pleksus lifleri uyarılmak sureti ile ve tıkanıklığa sebebiyet veren jöle kıvamındaki damarda dolaşmayan atıl maddelerin temizlenmesi ile dolaşımı düzenleyici etkisi vardır.
-Hipofiz bezini uyarmak sureti ile yapılan hacamat görevi hormonların salgılamasını kontrol eden bu bezeyi daha etkin hale getirir. Aşırı kilo başta olmak üzere birçok hormonlarla alakalı konularda çok tesirlidir.
Bu detox metabolizmanızın çalışmasındaki olumsuzlukları düzenleyerek, düzenli ve doğru bir çalışma sayesinde ideal kilonuza kavuşmanızda size katkı sağlayacaktır.
Hacamatla yapılan detox uygulaması sonucu düzenli çalışmaya başlayan sistemlerin bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri sayesinde hastalıklara karşı daha dayanıklı ve hazırlıklı bir bünyeye sahip olacaksınız.
 


KAS SPAZMLARI

Spazm nedir?
Kas dokusunun istemsiz bir şekilde aniden kasılması ve hızlı bir şekilde gevşeyememesine kas spazmı ya da kramp denilir. Gevşemeye kadar çok fazla ağrı oluşturur.
Kaslarımız yağ dokusu ile iç içe çalışır, yağ dokusu ısınınca  kas liflerinin protein, laktikasit ve diğer güç üreten vitaminlerin kas dokularında toplanmasını sağlar, böylece güç üretilir. Beyinden gelen emirlerin aniden kas dokularına yaptırılmaya çalışılması, harekete hazır olmayan soğuk kasların yeterince protein, laktikasit ve diğer vitaminleri toplamaya fırsat bulamamasına neden olur.  Bu durumda sinirler, kaslara striknin gibi uyarıcılar salgılanmasına neden olur. Striknin vb. maddeler vücudun dış dünyaya karşı verdiği tepkinin ürünüdür. Gereğinden fazla striknin salgılanması kaslar da spazm olarak ortaya çıkar.
Bu durum bir grup kası etkileyebildiği gibi tek bir kası da etkileyebilir. En çok baldır kasları ve diz altı bölgesindeki bacak kasları, diz ardı kirişini de içeren diz üstündeki kaslar, el ve ayaklar bu duruma maruz kalır ancak vücudumuzda sırt dahil başka bölgelerde spazm oluşabilir.
Spazmlar; zorlanma, gerginlik, güçsüzlük, yaralanma ve üşütme vb. sorunlardan dolayı ani veya ağır seyirle meydana gelen kas lif ve sinir kasılmalarıdır. Bazen bu kasılmalar uzun süre kullanılmayan sırt kaslarında ani hareketler sonucu ortaya çıkarken, bazen de uykudan uyandıktan sonra ani hareketler ile meydana gelmektedir. Sırtta meydana gelen spazmlar genellikle omurga çevresine bağlı kas gruplarında meydana gelmektedir. Ayrıca omurganın dışında ve içinde bulunan sinir köklerinin gerilmesi de kas spazmlarının oluşmasına neden olabilir.
 
Kas spazmına sebeb olabilecek nedenleri şu şekilde özetleyebiliriz:
-Elektrolit ve su eksikliği
-Bazı kaslarda ve sinirlerde bozukluk
-Kimyasal maddeler
-Sakatlıklar ve hastalıklar
-MS gibi bazı hastalıklar ve yaşanan sakatlıklar kaslarda kramplara neden olabilir.
-Kas yorulması veya fazla kullanılması
-Fazla yorucu aktivitelerde (ağır spor antremanları gibi) zayıf olan kaslarda spazmlar oluşabilir.
-Yüksek sıcakta ve nemde olmak, kan kayıpları, aşırı alkol almak, uyuşturucu kullanmak kas spazmlarına neden olur.
 
Kas spazmı için neler yapabilirim?
Sıcak uygulama. Kas spazmı olan bir bölgeye sıcak kompres uygulaması yapmak, spazmı dağıtır. Sıcak duş ve nemli bez de aynı etkiyi yaratır. Bu durumda kan sirkülasyonu hızlanır ve spazm dağılır.
Kalsiyum eksikliği kas spazmlarını arttırır. Bu nedenle yemeklerde kalsiyumu artırılabilir. Az yağlı yoğurt, süt ve peynir yemeğe başlayın.
Potasyum azlığı kas spazmlarını arttırır. Bu nedenle muz, soya, buğday, kayısı ve domates yenilmesi bu eksikliği gidermede size yardımcı olur.
Sıvı eksikliği kas spazmını arttırır. Günde 2.5-3 litre kadar mutlaka su için.
Kasları zorlamadan yavaş yavaş yapılan ısınma hareketleri, aynı tarzda yapılacak gerdirme ve esneme hareketleri kaslarınızın rahatlamasına, ağrılarınızın azalmasına vesile olabilir.
Yine Adem aleyhi’s selam’dan bu yana uygulana gelen kupa çekme (hacamat) yöntemi kas spazmlarını çözmekte başarı ile kullanılan yöntemlerdendir.
 
 
 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KOAH Nedir ?
“ Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı” isminin baş harflerinden oluşan kısaltılmış bir hastalık ismidir.
KRONİK kelimesi uzun süredir devam eden anlamındadır. OBSTRÜKTİF kelimesi tıkayıcı anlamındadır ve bu hastalıkta nefes borularının (bronşların) tıkandığını göstermek için kullanılır.
KOAH’ı, “uzun süredir bronşlarda tıkanmaya neden olan bir hastalıktır” şeklinde tarif edebiliriz. Bu hastalığın en kötü yanı, bronşlarda oluşan tıkanmanın bir daha düzelmemesi ve tedavi olunmaz ise hastalığın sinsice ilerlemesidir.
Hastalığın en önemli nedeni SİGARA bağımlılığıdır.
KOAH yaklaşık olarak 20 yıl günde bir paket sigara içme sonrasında ortaya çıkar. Eğer günde bir paketten daha fazla sayıda sigara içiliyorsa bu zaman daha da kısalır. Hastalık genellikle 40 yaşından sonra belirti vermeye başlar. KOAH teşhisi alan kişilerin büyük çoğunluğu halen sigara içen veya çok uzun süre sigara içmiş ve bırakmış kişilerdir. Hastalık sinsi ilerlediği için ve sigara bağımlıları öksürük, balgam çıkarma gibi şikâyetleri önemsemedikleri için KOAH teşhisi konduğu zaman hastalar akciğer kapasitelerinin önemli bir kısmını kaybetmiş olmaktadırlar.
Sigara içen her altı kişiden birinde KOAH gelişmektedir. 20 yaş üstündeki kişilerin en az yarısı sigara bağımlısıdır. Dolayısıyla sigara içme alışkanlığının çok yaygın olduğu ülkelerde KOAH önemli bir halk sağlığı sorunudur. Türkiye’de en iyimser tahmin ile 5 milyon KOAH’lı vardır. Fakat bu hastaların sadece az bir kısmı teşhis edilmektedir. Hastaların önemli bir sayısı hastalıklarının farkında olmayıp öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığı gibi şikayetleri çok rahatsız edici olmadıkca doktora gitmemektedirler. Sigara bağımlısı olanların rahatsızlıklarında doktora gitmemelerinin önemli bir nedeni de sigarayı bırakmaları konusunda uyarı almaktan kaçmaktır.
Sigara dumanı ile nefes borularına ve hava keseciklerine zararlı gazlar ve maddeler dolar. Yıllar geçtikçe bu zararlı gazlar ve maddeler bronşların ve hava keseciklerinin yapısını bozmaya başlar. Bunun sonucunda bronşların hastalanmasıyla TIKAYICI BRONŞİT, hava keseciklerinin harabiyeti ve parçalanması ile AMFİZEM ortaya çıkar.
İşte KOAH adı altında bu iki hastalık yer almaktadır. Sigara içimi ile hem bronşlarda tıkayıcı bronşit hem de aynı zamanda amfizem gelişir. Akciğerlerde ortaya çıkan bu tıkanıklıklar ve bozulmalar sonucunda kana oksijen geçişi azalır ve vücudun oksijensiz kalması ile pek çok ciddi rahatsızlıklar doğar.
Oluşan bu bozukluklarının tedavisi ve tamirinde Hacamat uygulamalarında büyük oranda sonuçlar alınmıştır. Akciğerler bu hastalık ile erkenden yaşlanır ve bozulur. Çünkü KOAH ilerleyici bir hastalıktır. KOAH başlayan bir hastada sigarayı bıraktıktan sonra bozuklukların tamamen ortadan kaybolması zordur. Ancak sigaranın bırakılması ve düzenli Hacamat uygulaması ile hastalığın önlenmesi mümkün olabilir. Diğer yandan sigara bırakılmaz ise hastalık çok hızlı ilerler. KOAH için kullanılan ilaçlar sadece hastaların nefes darlığı şikayetlerini azaltmak için kullanılır. Bu ilaçların hastalığı ortadan kaldırmak veya ilerlemesini yavaşlatmak gibi bir etkileri yoktur. Bu nedenle KOAH tedavisinin temelini sigarayı bırakmak oluşturur.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------18 Ekim Salı Hicri Takvimde  Muharrem Ayının 17 sine Tekabül Etmektedir. Hicri Ayın 17 si Salı Güne Denk Geldiğinde Diğer Günlerden Daha Faydalı Olduğuna Dair Rivayetler Vardır. Hicri Ayın 17 si Salı Gününe Yılda Bir Yada İki Defa Anca Tekabül Etmektedir. Bu Özel Günde Hacamat Yaptırmanızı Tavsiye Ediyoruz
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rio Olimpiyat Oyunları'nda Amerikalı yüzücü'nün vücudunda dikkat çeken hacamat izlerinden sonra birçok sporcu hacamat yaptırmaya başladı.
  Hacamat tedavisi hiçbir zararı olmayan, özellikle sporcular için doğal doping diyebileceğimiz bir uygulamadır. Uygulayan sporcu çok rahatlıkla spor müsabakalarına katılabilir, orada kaslarda herhangi bir ağrı sızı duymadan rahat hareket edebilir
Değişik nedenlerle vücudumuza giren toksinler, kimyasal maddeler, gıdalar üzerindeki ilaç kalıntılarının idrar veya ter yoluyla atıldığını, doğal yollarla atılamayan kalıntıların deri altında biriktiğini dile getirerek bu birikintileri vücuttan dışarı atmanın bir yolunun da hacamat olduğu unutulmamalıdır.

  Sporcuların hacamat yaptırmalarının asıl nedeninin kas ağrılarını azaltmak, daha sağlıklı hale gelmesini sağlamak içindir. Buradaki kullanılış amacı sporcuların spor esnasında yaşayabilecekleri kas ağrılarını azaltmak, sporcuları daha sağlıklı hale getirmek ve en önemlisi sporculara bir nevi doping etkisi sağlamasıdır. Hacamat için herhangi bir ilaç kullanılmadığı için doğal doping diyebiliriz. 

Sporcularımız hacamat yaptırdığında sırt ağrıları, baş ve boyun ağrıları gibi ağrılardan şikayet etmiyorlar. Daha rahat hareket ettiklerini dile getiriyorlar. Dolayısıyla hacamat doğal dopingtir.
Ama kimyasal bir madde içermediği için vücutta doping maddesine rastlanılmamaktadır.

  Hacamatın özel bir uygulama olduğunu, temizlik ve tek kullanımlık malzemenin yanı sıra mutlaka bu işi bilen uzman kişiler tarafından uygulanmasına dikkat edilmesini gerektiğini, merdiven altında hijyen şartlarından uzak ortamlarda yapılmasının fayda yerine zarar vereceğini bilmemizde fayda vardır.

  Hacamat tedavisinde herhangi bir ağrı ya da sızının yaşanmadığını, çok küçük çiziklerle vakkum yöntemiyle kanın alınmasıdır. Hastaya herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Vücuda kimyasal bir madde enjekte edilmemekte.
Biz, hacamat tedavisini tercih eden hastalarımıza, Hacamattan sonra da 1 gün boyunca et ve et ürünlerini kullanmamalarını öneriyoruz.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Ebu Sa'id (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhıssalatu vesselam) buyurdular ki: "üc sey vardır orucu bozmaz: Hacamat olmak, kusmak, ihtilam olmak.'' 
Tirmizi, Savm 24, (719).
İbnu Abbas (radıyallahu anhuma) anlatıyor: "Resulullah (aleyhıssalatu vesselam) ihramlı oldugu halde hacamat oldu. Keza oruclu iken de hacamat oldu." 
Buhari, Savm 32, Tibb 11; Muslim, Hacc 87, (1202); Ebu Davud, Savm 29, (2372, 2373); Tirmizi, Savm 61, (775, 776, 777).
Allah Rasûlü'nün (s.a.) hacamat yapılan vakitler hakkındaki t şöyledir:

Tirmizî'nin Camii inde İbn Abbas'tan merfû olarak rivayet ettiği ha­diste Allah Rasûlü (s.a.) şöyle buyurmuştur: "Hacamat olduğunuz günlerin uygun olanları (ayın) ya on yedi, ya on dokuz veya yirmi birinci günle­ridir.

Yine Tirmizî'nin Camiinde Enes b. Mâlik'den, Rasûlullah'ın (s.a.) iki boyun damarından ve omuz arasından hacamat olduğu ve (ayın) on yedi, on dokuz ve yirmi birinci günlerinde hacamat yaptırdığı rivayet edilmiştir.

İbn Mâce'nin Sime/Tinde Enes'ten merfû olarak rivayet edilen hadis ise şöyledir: "Kim hacamat olmak isterse (kamerî ayın) ya on yedisini, ya on do­kuzunu veya yirmi birinci gününü araştırsın. Hiç birinize kan galebe çalma­sın. Zira vücutta gereğinden fazla kan bulunduğunda beden ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalır." İbn Mâce, 3486 - Ebu Davud, 3861

Ebu Davud'un Sünen'inde Ebu Hureyre'den merfû olarak yapılan riva-yete göre Allah Rasûlü (s.a.) şöyle buyurmuştur: "Kim (ayın) on yedisi veya on dokuzu ya da yirmi birinde hacamat olursa bu her türlü hastalığa şifa­dır."[463] Ebu Davud, 3861. Aynı senedle Beyhakî, (9/340) de rivayet etmiştir.

Bu hadisler tabiplerin ittifak ettiği hususlara da uygundur. Çünkü ayın ikinci yarısında ve takip eden üçüncü çeyreğinde hacamat yapmak, başında ve sonunda hacamat yapmaktan daha faydalıdır. Fakat, bir zarurete mebni olarak yapılmak zorunda kalındığında, ayın başında veya sonunda olsun her­hangi bir zamanda yapılmasında bir zarar sözkonusu değildir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mevsim dönüşlerinde hissedilen bir takım ruhsal ve bedensel sorunlar bahar keyfini gölgeliyor. Daha iyi hissetmek ve bahar yorgunluğundan korunmanın HACAMAT (Allah’ın izni ile ) mümkün olduğunu biliyor musunuz? 

Bahar yorgunluğu, hemen herkesin mevsim dönüşlerinde hissedebildiği bir takım ruhsal ve bedensel belirtilere verilen genel isim olarak ele alınıyor. Havaların ısınmasıyla birlikte birçoğumuz için yataktan kalkmak çok daha zor bir hal alırken gündelik işleri yaparken daha isteksiz olabiliyoruz. Bu durumu genellikle değişen hava koşullarına bağlasak da, uzun süren yorgunlukların ciddiye alınması, altta yatan başka bir sorun olup olmadığının araştırılması gerekiyor. Bazı dönemlerde yeterli besin alınmaması, vitamin ve minerallerin eksik kalması, tiroit bezinin çalışma düzensizlikleri, tansiyon, kalp, enfeksiyon hastalıkları yorgunluk belirtilerini artıran unsurlar olarak sıralanıyor.

Bahar aylarında vücudumuz daha aktif olmamızı sağlayacak hormonlar salgılanmasına karşın eğer ortada vitamin eksikliği, beslenme bozukluğu varsa, vücut buna aynı uyumu gösteremiyor ve yorgunluk hissi artıyor. Ayrıca bu aylarda neşeli ve enerjik olunmasının da temel nedenlerinden biri yine hormonlar. Bazı hormonlar karanlık ortamlarda daha fazla salgılanırken, bazı hormonlar ise insan metabolizması gereği güneş ışığı gördüğünde daha fazla salgılanıyor. Yazın güneşin fazla görüldüğü dönemlerde ise depresyondan çıkışı kolaylaştıracak, daha neşeli hale getirecek hormonlar salgılanıyor. Ancak kişinin ruhsal yapısı da bu durumdan ne kadar etkileneceğinde belirleyici oluyor. Örneğin eğer kişi depresif bir yapıya sahipse herkesin neşelendiği bir ortamda kendini daha depresif hissedebiliyor.   

Yorgunluğu gidermek için vitamin ve besin destek ürünlerinin alımı büyük önem taşıyor. Mümkün olduğu kadar sadece bahar aylarında değil, kış aylarında da eksik olan vitaminlerin alınması bahar yorgunluğunu fazla hissetmeden o dönemin geçirilmesini sağlar. Özellikle B ve C vitaminleri, potasyum ve çinko içeren besinler, yeterli düzeyde karbonhidrat alımı yorgunluktan korunmada önemli. Vücut enerjisinin yüzde 50-60’ı karbonhidratlardan sağlanıyor. Rafine edilmemiş karbonhidratların tüketimine ağırlık vermeliyiz. Bunlar taze meyve ve sebzelerde, tam buğday ekmeği ve tahıllarda bulunan karbonhidratlardır. Protein, dokularımızın temel taşı olduğundan diyetimizde yeterli düzeyde proteine yer verilmeli. Mevsim meyve ve sebzeleri de daha az kimyasal maddeye maruz kaldığı için daha sağlıklıdırlar. Bu nedenle sebze ve meyvelerin mevsiminde tüketilmesi önem taşıyor.   

Düzenli egzersiz ile metabolizma hızlanır ve dinlenmiş duruma göre daha fazla enerji oluşumu sağlanır. Kalp damar sisteminin ve solunumun düzenlenmesini, dokuların yeterli düzeyde oksijenlenmesini sağlar. Özellikle aerobik tipte olan yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme gibi egzersizler tercih edilmeli ve bu dönemde yaptırılacak HACAMAT in da etkisin çok büyük olduğu bilinmektedir.

Yorgunluk, vücudumuzun fiziksel çalışmaya, psikolojik strese, uykusuzluğa verdiği fizyolojik bir cevap olarak tanımlanıyor. Yorgunluk fizyolojik bir cevap olabildiği gibi bazı hastalıkların ön belirtisi olarak da ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle yorgunluk uzun sürdüğünde mutlaka altta yatan nedenlerin araştırılması gerekiyor. Kansızlık, enfeksiyonlar, bağışıklık sistemi hastalıkları, tümörler, yeme bozuklukları, tiroit hastalıkları, kronik yorgunluk sendromu, fibromiyalji, uyku bozuklukları, stres, depresyon gibi sebepler yorgunluk için araştırılması gereken sorunlar arasında geliyor.   

Yorgunluk uzuyor ve kişinin gündelik işlevlerini bozuyorsa, ya da okul veya işyerindeki performansını engelliyorsa artık onu bahar yorgunluğu diye geçiştirmemek gerekiyor. Elbette bu durumun ortaya çıkmasında mevsimlerin, ışığın, ısının rolü var. Ama bahar yorgunluğu diye geçiştirildiği takdirde tedavisi gecikebilecek bazı psikiyatrik durumlar da var. Sadece psikiyatrik değil, hem bedensel hem ruhsal belirtilerle giden başka durumları da unutmamak gerekli. Uzun süren yorgunluklarda, en başta depresyon, daha sonra, kaygı bozuklukları, birincil uyku bozuklukları, yeme bozuklukları, hatta şizofreninin bile tanılar arasında düşünülüp dışlanmaması gerekiyor. Vücudumuzu yaz a hazırlamanın en etkili ve hızlı yolu zararlı toksinlerden kurtulmaktır. Bunun içinde uzman bir haccam tarafından yapılan HACAMAT ın önemini belirtmek de fayda var. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Lenfoma nedir?

Lenfoma, lenf sisteminden kaynaklanan kanserlerin ortak adıdır. Lenfoma çok çeşitli alt tiplerden oluşan, çok farklı davranış özellikleri gösterebilen bir hastalık grubudur.Birçoğunda doğru tanı ve güncel tedavi uygulamaları ile hastalıksız ve uzun süreli yaşam şansı mevcuttur.
35 türü bulunan lenfoma, hem çocuklarda hem de erişkinlerde görülebilen bir hastalıktır. Lenfomanın sebebi tam olarak bilinmemekle beraber; bağışıklık sistemini zayıflatan durumlar, bazı kimyasal maddelere (böcek öldürücü ilaçlar) maruz kalmak, belirli bazı virüslerden kaynaklanan hastalıklar lenfomaya yol açabilen bazı risk faktörleri arasında yer almaktadır. Lenfatik ve immun sistem, vücudun enfeksiyonlara karşı mücadele etmesini sağlayan sistemin içinde yer alır. Lenfatik sistemde lenf bezeleri denilen boyun, koltuk altı, kasık bölgelerimizde normalde erişkinlerde genellikle ele gelmeyen küçük yapılar vardır. Ayrıca lenfatik sisteme dahil olan organlar vardır. Bunlar bademcikler, dalak, karaciğer, kemik iliği ve göğüs boşluğumuzda bulunan ve çocuklukta aktif olan bir organ timusdur. Ayrıca mide, ince barsak ve cildimiz katmanları arasında bu lenfatik yapılar yer almaktadır. Hastalık , yukarda bulunan lenfatik yapılardaki normal hücrelerin yerinde anormal şekil, ya da hızlı bölünme özellikleri olan hücrelerin ortaya çıkması ile gelişmektedir. Bu hücreler ayrıca dalağa, karaciğer ve kemik iliğine yayılma özelliği gösterebilmektedir.
Hodgkin lenfoma (HL)nedir?
İlk kez tarif eden Thomas Hodgkin`in adı ile anılan hastalıktır. Hodgkin lenfomanın nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Her yaşta ortaya çıkabilmekle birlikte daha çok genç erişkinlerde görülür. Erkeklerde daha sık ortaya çıkar. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Kombine kemoterapi ile şifa elde edilebilen ilk habis hastalıktır.
Hodgkin dışı lenfoma (HDL)nedir?
Bu başlık altında lenfatik sistemi etkileyen yakından ilişkili bir grup hastalık toplanır. Bu hastalık anormal B lenfositlerden kaynaklanan B hücreli lenfomalar ve anormal T lenfositlerden kaynaklanan T hücreli lenfomalar olarak 2 gruba ayrılır. B hücreli lenfomalar daha sık ortaya çıkar. Hastalık lenf düğümlerinde, dalak gibi lenfoid dokularda ortaya çıkabilir veya mide, barsak gibi organlardaki lenf dokusundan kaynaklanabilir. Malign lenfoid hücreler kan ve lenf dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer kısımlarına da yayılabilir. Son yıllarda HDL sıklığı artmaktadır, ancak bu artışın nedeni bilinmemektedir.
Lenfomanın nedeni nedir? 
HL ve HDL nedeni kesin olarak bilinmeyen hastalıklardır. Bulaşıcı hastalık değildir. HDL gelişimini kolaylaştıran bazı risk faktörleri olduğu kabul edilmektedir. EBV ya da HTLV 1 gibi bazı virüslerle enfekte kişilerde, immun yetmezlik durumlarında( HİV enfeksiyonu, immun supressif tedavi uygulanan organ transplantasyonu yapılmış hastalar), ailede HDL anamnezi olan hastalar, bazı kimyasal maddelerle ilişkisi bulunanlarda sık görülür.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------KURBAN BAYRAMINDA NASIL BESLENMELİYİZ?
Kurban bayramında yediklerimize dikkat etmeliyiz. Bayramda şeker ve şekerli besin tüketiminin yanı sıra et tüketimimiz de artmaktadır. Etler sindirimi zor olan besinlerdir. Özellikle yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar.  Bu durumda aşırı beslenmeden  en çok olumsuz etkilenecek gruplar; kalp damar hastaları, yüksek tansiyon hastaları, böbrek hastaları, şeker hastaları ve mide hastalarıdır. Bayramda kontrolü kaybederseniz; gaz, hazımsızlık, mide bulantısı, tansiyon yükselmeleri ve baş ağrısı gibi sağlık problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle özellikle mide bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmelidir.
KURBAN ETLERİNİ NASIL PİŞİRMELİYİZ?
Kurban Bayramı'nda, etin tüketim miktarının yanı sıra pişirme yöntemlerine de dikkat edilmelidir. Eti pişirirken dikkat etmememiz gereken noktalar şunlardır:
 • Buzdolabında 1-2 gün bekletilmiş eti tüketmek sindirim sistemi rahatsızlıklarına engel olacaktır.
 • Etle yaptığımız  yemekleri kendi yağında   pişirelim  ve ilave yağ eklemeyelim. Özellikle kuyruk yağı ve tereyağını et yemeklerinde kullanılmayalım.
 • Etlerin pişirilmesinde haşlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edelim, kızartma ve kavurma gibi kalorisi yüksek,mideyi zorlayabilecek yöntemlerden uzak duralım..Etleri tek başına değil de sebzelerle birlikte sote olarak  pişirilmesi veya tüketilmesi, besin çeşitliliğinin sağlanması açısından sağlıklı bir yöntemdir.
 • Etleri ızgarada pişirirken, etle ateş arasındaki uzaklığı eti yakmayacak ve  kömürleşme  sağlamayacak şekilde ayarlayalım. Çok yüksek ısıda, uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi çeşitli "kanserojen maddelerin" oluşumuna neden olabileceği için tercih edilmemelidir.Etin dış yüzeyinin yanması  su kaybının fazla olmasına yol açarak besin öğesi kaybını artırır.
 • Etler kesinlikle çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemeli, bazı zoonoz hastalıkların çiğ veya az pişmiş etlerin yenmesiyle bulaştığı akıldan çıkarılmamalıdır. Özellikle hamilelerde  düşüklere yol açan toksoplazma ile insanların vücutlarında yıllarca yaşayabilen ve yedikleri besinlere ortak olarak onları zayıf düşüren  sığır tenyasıdır.
 • Hayvanların kesilmesi, yüzülmesi, karkasın parçalanması, etin nakli, muhafazası, pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında kişisel hijyen kuralları ihmal edilmemelidir.
KURBAN ETLERİNİ NASIL SAKLAMALIYIZ?
Kesilen etlerin korunması ve saklanması insan sağlığı açısından çok önemlidir.Kurban etini saklarken şunlara dikkat etmeliyiz:
 • Kurban etleri, büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine veya yağlı kağıda sarılmalı ve buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Bu şekilde hazırlanan etleri, -18 derece derin dondurucuda 3 ay süreyle saklanabilirsiniz.
 • Çözülen et tekrar dondurmayınız .Çünkü etler kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinlerdir. Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözünmesi bazı mikroorganizmalar için üreme ortamı oluşturur ve bu da sağlığımızı tehdit eder. Çözünen et hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır.
 • Oda ısısında çözündürmek tehlikelidir. Etlerin, oda ısısında açıkta bırakılacak şekilde değil, yine buzdolabının alt bölmesinde çözünmesi sağlanmalıdır. Derin dondurucuda saklanan etin buzdolabının sebzelik kısmının üstüne konularak çözünmesi beklenebilir.
 •  Etin çabuk çözünmesi amacıyla uygulanan kalorifer, soba üzerinde çözünme, oda sıcaklığında bekletme gibi yöntemler, insan sağlığı açısından tehlikeli sonuçları da beraberinde getirmektedir.
ÖNERİLER:
 • Bayram boyunca artacak olan et tüketimiyle birlikte sebze tüketiminin de artırılması gereklidir. en azında etin yanında közlenmiş ya da söğüş sebze tercih edebilirsiniz.
 • İkram amaçlı sunulan ağır hamurlu tatlılar ve çikolatalar yerine, sütlü ve meyveli tatlıları tüketmek ve porsiyon miktarlarını az tutmak sağlıklı bir seçim olacaktır.
 • Bayram ziyaretleri sırasında artan çay ve kahve tüketimi aşırı miktarlarda olduğunda uykusuzluk, kalp ritim bozuklukları, mide problemlerine sebep olabilmektedir. Bu tür içeceklerin tüketilen miktarlarına dikkat edilmelidir.
 • Günde 2-2,5 lt günde su tüketimine dikkat edilmelidir.
 • Sabah mutlaka güne kahvaltı edilerek başlanmalı, kahvaltı hafif ve her grup besin öğesini içerir nitelikte olmalıdır.
 • Kurbanlık hayvanların iç organları (sakatat) kolesterol ve yağ miktarları fazla olduğunda tüketilmesi önerilmemektedir.
 • Etlerin çok yağlı kısımları tüketilmemeli, hayvanın iç yağları yemeklere lezzet vermek amacıyla kullanılmamalıdır.
 • Diyabet hastaları, kalp ve damar hastaları, mide rahatsızlığı olanlar, hipertansiyon hastaları gibi belli bir beslenme düzeni ile takip edilen kişiler, diyetlerini bozmamaları gerekmektedir.
 • Sağlıklı yaşamın en temel kurallarından biri olan fiziksel aktivitenin arttırılmasına bayram boyunca da dikkat edilmeli, günlük tempolu yürüyüşlere devam edilmelidir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------