"/>

KAS SPAZMLARI

Spazm nedir?

Kas dokusunun istemsiz bir şekilde aniden kasılması ve hızlı bir şekilde gevşeyememesine kas spazmı ya da kramp denilir. Gevşemeye kadar çok fazla ağrı oluşturur.

Kaslarımız yağ dokusu ile iç içe çalışır, yağ dokusu ısınınca  kas liflerinin protein, laktikasit ve diğer güç üreten vitaminlerin kas dokularında toplanmasını sağlar, böylece güç üretilir. Beyinden gelen emirlerin aniden kas dokularına yaptırılmaya çalışılması, harekete hazır olmayan soğuk kasların yeterince protein, laktikasit ve diğer vitaminleri toplamaya fırsat bulamamasına neden olur.  Bu durumda sinirler, kaslara striknin gibi uyarıcılar salgılanmasına neden olur. Striknin vb. maddeler vücudun dış dünyaya karşı verdiği tepkinin ürünüdür. Gereğinden fazla striknin salgılanması kaslar da spazm olarak ortaya çıkar.

Bu durum bir grup kası etkileyebildiği gibi tek bir kası da etkileyebilir. En çok baldır kasları ve diz altı bölgesindeki bacak kasları, diz ardı kirişini de içeren diz üstündeki kaslar, el ve ayaklar bu duruma maruz kalır ancak vücudumuzda sırt dahil başka bölgelerde spazm oluşabilir.

Spazmlar; zorlanma, gerginlik, güçsüzlük, yaralanma ve üşütme vb. sorunlardan dolayı ani veya ağır seyirle meydana gelen kas lif ve sinir kasılmalarıdır. Bazen bu kasılmalar uzun süre kullanılmayan sırt kaslarında ani hareketler sonucu ortaya çıkarken, bazen de uykudan uyandıktan sonra ani hareketler ile meydana gelmektedir. Sırtta meydana gelen spazmlar genellikle omurga çevresine bağlı kas gruplarında meydana gelmektedir. Ayrıca omurganın dışında ve içinde bulunan sinir köklerinin gerilmesi de kas spazmlarının oluşmasına neden olabilir.

 

Kas spazmına sebeb olabilecek nedenleri şu şekilde özetleyebiliriz:

-Elektrolit ve su eksikliği

-Bazı kaslarda ve sinirlerde bozukluk

-Kimyasal maddeler

-Sakatlıklar ve hastalıklar

-MS gibi bazı hastalıklar ve yaşanan sakatlıklar kaslarda kramplara neden olabilir.

-Kas yorulması veya fazla kullanılması

-Fazla yorucu aktivitelerde (ağır spor antremanları gibi) zayıf olan kaslarda spazmlar oluşabilir.

-Yüksek sıcakta ve nemde olmak, kan kayıpları, aşırı alkol almak, uyuşturucu kullanmak kas spazmlarına neden olur.

 

Kas spazmı için neler yapabilirim?

Sıcak uygulama. Kas spazmı olan bir bölgeye sıcak kompres uygulaması yapmak, spazmı dağıtır. Sıcak duş ve nemli bez de aynı etkiyi yaratır. Bu durumda kan sirkülasyonu hızlanır ve spazm dağılır.

Kalsiyum eksikliği kas spazmlarını arttırır. Bu nedenle yemeklerde kalsiyumu artırılabilir. Az yağlı yoğurt, süt ve peynir yemeğe başlayın.

Potasyum azlığı kas spazmlarını arttırır. Bu nedenle muz, soya, buğday, kayısı ve domates yenilmesi bu eksikliği gidermede size yardımcı olur.

Sıvı eksikliği kas spazmını arttırır. Günde 2.5-3 litre kadar mutlaka su için.

Kasları zorlamadan yavaş yavaş yapılan ısınma hareketleri, aynı tarzda yapılacak gerdirme ve esneme hareketleri kaslarınızın rahatlamasına, ağrılarınızın azalmasına vesile olabilir.

Yine Adem aleyhi’s selam’dan bu yana uygulana gelen kupa çekme (hacamat) yöntemi kas spazmlarını çözmekte başarı ile kullanılan yöntemlerdendir.

 

 

 

 

 

 

 

Sitemizden erişilebilen ve kaldırılamayan linklerden gidilen bağlantılardaki Allah'ın razı olmadığı şeyleri reddediyoruz.

İLETİŞİM
Telefon: 0538 510 28 28
e-Mail: hacamatistanbul@gmail.com / istanbulhacamat@yahoo.com

İletişim İçin TIKLAYIN!
Batikon
Dezenfektan

Bistüri Ucu

4 Parmak Pompa