"/>

GLOKOM - Göz Tansiyonu

   Glokom göz içi basıncının yükselmesi durumudur. Çoğu zaman belirti vermeden ilerleyen bu sıkıntı tedavi edilmediğinde bir süre sonra geri dönüşümü olmayan tahribatlara yol açabilir. Gözü besleyen göz içi sıvısı göz kanallarından dışarı atılamadığı durumlarda göz içinde basıncın artmasına sebep olur. Normal bir gözde göz sıvısı devamlı olarak üretilir ve dengeli bir şekilde emilerek boşaltılır. Böylece göz içi basıncı normal düzeylerde kalır. Üretilen göz sıvısının boşaltılması herhangi bir nedenle engellenirse göz içi basıncı artar ve Açık Açılı Göz Tansiyonu hastalığı yani Glokom'un en yaygın olan tipi olurşur. Bu durum zaman içinde gözden beyne giden görme sinirinin tahribatına ve sonuç olarak görme kayıplarına ileri boyutlarında ise körlüğe kadar varan sonuçlara ulaşabilir.
   
   Göz tansiyonunda 12 - 20 mm Hg arası değerler normal kabul edilirken özellikle 25 mm Hg üzeri olan tansiyonlar görme sinirine zarar verebilecek boyutta kabul edilmektedir. Ancak tek başına bu değere sahip olmak illaki görme sinirinin tahribatına işaret etmez. Bunun tespiti için mutlaka başka tetkikler gerekir. Erken evrelerde  merkezi görme etkilenmediği için göz tansiyonu olan kişi görme kaybını fark edemez. Bu sebeble 40 yaşından sonra göz muayenesi olmakta fayda vardır. 
  
   Eğer kişide sabahları belirginleşen baş ağrısı, sürekli olmayan ara ara tekrarlayan bulanık görme, özellikle gece ışıkların etrafında haleler görme yada televizyon izlerken göz çevresinde ağrı oluşuyorsa bunlar göz tansiyonunu işaret ediyor olabilir.
  
   Ailenizde glokom geçmişi varsa sizde bu hastalığa karşı ırsi bir yatkınlık olması muhtemeldir. Yaşın 40-50 sınırını geçmesi, şeker, tansiyon, migren gibi hastalıkları olanlarda göz tansiyonu için risk grubundadır. İleri derece miyop yada hipermetrop olmak yada göz üzerine ağır bir darbe almış olmakta göz tansiyonu ile sonuçlanabilmekte. Eğer uzun süreli kortizon kullanmak zorunda kaldıysanız bu ilacın yan etki olarak göz tansiyonuna sebep olduğuda bilinmektedir.

Tedavi; Çoğu zaman ilaçlarla tedavi edilebilsede bazı durumlarda ilaç tedavisi yeterli olmamakta yada hasta ilaca cevap vermemektedir. O zamanda lazer ile tedavi seçeneği gündeme gelmekte son çare olarakta ameliyata başvurulmaktadır.

   Doğru noktalara uygulanacak hacamatta göz tansiyonu için faydalı bir yöntemdir. Hiç bir yan etkisi olmayan bu uygulama göz içi basıncı yüksek olan ve ilaç tedavisine cevap alınamayan kişilerde en azından lazer ve ameliyat seçeneğinden önce alternatif olarak düşünülebilir.

Sitemizden erişilebilen ve kaldırılamayan linklerden gidilen bağlantılardaki Allah'ın razı olmadığı şeyleri reddediyoruz.

İLETİŞİM
Telefon: 0538 510 28 28
e-Mail: hacamatistanbul@gmail.com / istanbulhacamat@yahoo.com

İletişim İçin TIKLAYIN!
Batikon
Dezenfektan

Bistüri Ucu

4 Parmak Pompa